Mand eller kylling - med kokken og komikeren i
Mand eller kylling - med kokken og komikeren i kø, Lars Hjortshøj, Morten Heiberg, emne: mad og vin
Kogebogen er signeret af både Hjortshøj & Heiberg.
Mand eller kylling er en underholdende - og ikke mindst meget anvendelig - madmanual, hvor kokken og komikeren, Morten Heiberg og Lars Hjortshøj, serverer moderne herreretter.
Kogebogen er også krydret med forfatternes ´blærerøvsudtryk´. Det er udtryk, det ifølge forfatterne ikke er strengt nødvendigt at kende, »men som man i en snæver vending kan drysse ud over et måltid, hvis maden i sig selv ikke er nok til at imponere gæsterne.
Her er et eksempel: ´Chiffonade´: Nu bliver det frækt! Supertynde strimler af spinat eller salat. Kør dem sammen med dit bedste kød. Chiffonade er køkkenets svar på en G-streng: Det pynter, men man vil helst sætte tænderne i det udenom.«
Mand eller kylling bringer maskuline opskrifter: Svedige bøffer, Scoremad, Snacks og småretter, Salat, Picnic, Fart & tempo, Noget på krogen, Helt vildt, Noget på grillen, Tømmermændsmad, Brunch m.m.
Hardback m/få brugsspor på omslag - 1 udgave 1. oplag - 2005 - Politikens Forlag.
Titel: Mand eller kylling - med kokken og komikeren i kø
Kategori: mad og vin
Forfatter: Lars Hjortshøj, Morten Heiberg